Menu
menu      Nawet najbardziej wrażliwa osoba na świecie może się przyzwyczaić do robienia okropnych rzeczy.
menu      Kruczkowski Kordian i cham
menu      Kruczkowski okazja
menu      Kruczkowski Kordian
menu      Kruczkowski Czytelnik
menu      4d stan super niemcy
menu      68KM Niemcy ASO
menu      Kruczkowski Niemcy
menu      leniwych Łenski
menu      P11 Antracyt
menu      Brakteat Świdnicki halerz
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bezglutenowo.pev.pl
  • Nawet najbardziej wrażliwa osoba na świecie może się przyzwyczaić do robienia okropnych rzeczy.

    Leon Kruczkowski "Niemcy"
    Sprzedam książkę: Kruczkowski Leon - Niemcy

    Wydawnictwo Łódzkie, 1983
    Link: olx.pl/oferta/CID751-IDb2DK5.html



    Leon Kruczkowski Niemcy 1983
    Witam. Sprzedam książkę w stanie dobrym. Pozdrawiam
    Link: olx.pl/oferta/CID751-IDgvaop.html


    Rożne opowiadania - Konopnicka, Dąbrowska, Prus.
    Witam



    Mam do sprzedania książki; zestaw za 10 zł zawiera następujące pozycje:



    1. Maria Dąbrowska: Najdalsza droga oraz Noc ponad Świtem. Wydawnictwo Poznańskie 1982. Stan Dobry.



    "Najdalszą drogę" rozpoczyna scena przeprowadzki rodziny bezrolnych fornali. Początkowo w Rusocinie dzieje im się dobrze, wkrótce jednak spadają na nich nieszczęścia - Julkę zostawia narzeczony, Kaczmarczyk zostaje oskarżony o podpalenie pola pszenicy (od tytoniu) i obawia się, że to podejrzenie będzie się za nim ciągnąć do końca życia. Rodzina podejmuje więc decyzję o wyjeździe do miasta. Tak jak na początku opowiadania, na wozie towarzyszy im kot w worku, przywodzący na myśl wiadome przysłowie. Gwałtowny witalizm tych opowiadań miesza się z obrazami śmierci, nędzy i wyniszczenia (jak w opowiadaniu "Noc ponad światem" przedstawiającym starość Nikodema, owrzodziałego z powodu kiły, który siekierą odcina sobie zaropiałe palce). Podkreślana jest energia i mobilność społeczna bohaterów. Co i rusz pojawia się motyw wyjazdu do Ameryki lub przynajmniej do Prus, rodzina Kaczmarczyków udaje się do miasta, zdradzony mąż Łucji z Pokucic - do Hamburga, gdzie wiąże się z jakąś Niemką. Trudne warunki nie tłumią więc ludzkiej energii.



    2. Maria Konopnicka Nasza szkapa. Wydawnictwo Poznańskie 1982. Stan Dobry (delikatnie zalana).



    Pierwodruk tej noweli ukazał się w 1890 roku w "Przeglądzie Literackim", a następnie wydana w zbiorze "Na drodze" w Krakowie w roku 1893.

    Utwór ma formę wspomnień kilkunastoletniego Wicka Mostowiaka, który mieszka z rodzicami i braćmi (Felkiem i Piotrusiem) na warszawskim Powiślu, jednej z najuboższych dzielnic Warszawy. Chłopiec w prostych słowach relacjonuje codzienne wydarzenia, które składają się na życie w nędznej kamienicy. Ojciec, piaskarz, w momencie rozpoczęcia akcji noweli stracił pracę i Mostowiakowie są zmuszeni sprzedawać po trochu swój ubogi dobytek by przetrwać.



    3. Maria Konopnicka - Głup Franek i Dym. Wydawnictwo Poznańskie 1983. Stan średni - widoczne ślady zalania i zabrudzenia.



    W noweli Głupi Franek, gdzie ziemię polską chcą wykupić" Niemce " Głupi Franek swoją mową, a na koniec modlitwą daje do zrozumienia chłopom jak cenną rzeczą jest ziemia. Wiejska gromada, otumaniona przez zawodowych agentów agitujących do wyzbywania się gospodarstw na rzecz zaborców i udawania się na obczyznę, opętana nadzieją łatwego zysku, opamiętuje się słuchając mowy „wiejskiego głupiego”, który powołuje się na fundamentalne wartości: uczucia rodzinne, tradycję i wiarę. Za sprawą „głupiego”, chwilowo zwiedziona społeczność wiejska odzyskuje moralną równowagę i godność, zdolność do rozpoznawania wartości nadrzędnych. DYM. Żyją sobie spokojnie - matka i Marcyś, jej jedyny syn, który ciężko pracuje jako kotłowy w pobliskiej fabryce. Ledwo starcza im na życie, hodują w klatce oswojonego kosa - żyją szczęśliwie, choć bardzo biednie. Aż pewnego dnia Marcyś ma zły, proroczy sen.

    Krótka, szeroko znana nowelka opowiada o wielkiej miłości matki do syna. Jest odpowiednia dla młodszych czytelników, ponieważ nie jest drastyczna i pokazuje fragment innego, smutniejszego świata.



    4. Bolesław Prus - Katarynka.Państwowy Instytut Wydawniczy 1982. Stan bardzo dobry. Kompozycyjnie Katarynka podzielona jest na dwie części. Pierwsza jest silnie nasycona wątkami biograficznymi, druga która stanowi właściwą akcję noweli.



    5. Leon Kruczkowski - Niemcy. Państwowy Instytut Wydawniczy 1950. Stan bardzo dobry.



    6. Adam Mickiewicz - Sonety Krymskie. Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1954. Stan bardzo dobry.



    7. Bolesław Prus - Anielka. Państwowy Instytut Wydawniczy 1967. Stan dobry.



    8.Adam Mickiewicz, To Lubię. Krajowa agencja Wydawnicza, Warszawa 1957. stan dobry.



    9. Stefan Żeromski - Siłaczka, Nagi Bruk. Wydawnictwo Iskry Warszawa 1980. Stan Bardzo dobry.



    Gorąco polecam.

    Zapraszam na moje inne aukcje.

    Istnieje możliwość wysyłki po wcześniejszym kontakcie.

    Link: olx.pl/oferta/CID751-IDb2ppz.html


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • 3lo.htw.pl
  • Design by flankerds.com